AYBARS HÜNALP YAZDI”SÜPER LİG MAÇLARI SAHİBİNDEN.COM YA DA YEMEK SEPETİ’NDEN SATIN ALINIR MI?

Dünyada televizyon yayın haklarının pazarlanması da farklı mecralara gidiyor. Bu pazarı yakından takip ediyorum. Bizim ülkemizd   e beinsport tarafından pazarlanan süper lig maçları, yakında ”SAHİBİNDEN.COM” ya da ‘‘YEMEK SEPETİ” gibi sitelerden pazarlanabilir mi bilmiyorum? Lakin İngiltere’de lig maçlarını vaktiyle alışveriş sitesi olarak yola çıkan Amazon sitesi, Amazon prime’de Aralık ayının 4’ünde satmaya başladı.
Bu konudaki gelişmeleri İngiltere’deki gözümüz kulağınız,gazeteci dostumuz Rıdvan Ertuğ’a sordum. Rıdvan Ertuğ şunları yazdı:

İngiltere’de filim ve dizi üzerine büyük rekabete giren Amazon Prime , Premier Lig maç yayınlarına el attı ve Aralık ayı başında tek gecede 6 canlı yayınla İngiltere Premier ligi yayıncılığında yeni bir çığır açtı.

Amazon Prime, Premier Lig önümüzdeki yıldan itibaren canlı maç yayıncılığı konusunda farklı bir aksiyon kazandıracak gibi duruyor.

Amazon Prime Şirketi, Premier Lig’le bu sezonun en iyi demirbaş 20 lig maçının yayın hakkı için 90 milyon Sterlinlik bir anlaşmaya vardığı sızan bilgiler arasında. Premier Lig Aralık ayı fikstürlerinin hepsine, dokuz Noel tatil dönemi dahil 27 Aralık’taki Wolves – Man City maçı da canlı yayın programı içinde yer alıyor.

Amazon Prime ekranlarında Harry Redknapp, Peter Crouch ve Alan Shearer efsane üç ismi yorumlar

ı ve maç sonrası eleştirileriyle görev alacak isimler arasında gözüküyor.
Mevcut ve yeni Prime üyeleri maçları Prime Video uygulamasıyla, mobil, Fire TV, oyun konsolları, Virgin’in V6 TV Kutusu, BT TV, TalkTalk TV, Apple TV, Chromecast ve çevrimiçi olarak izleyebiliyorlar.

Ayrıca Prime Video’da 4K Ultra HD’de hareketleri ekstra ücret ödemeden de izleyebilir.
Üye olmayanlar, Amazon Prime’ın 30 günlük ÜCRETSİZ deneme sürümüne başlayabilir – bu da tüm yayına erişmelerini sağlıyor.

Alternatif olarak, yeni üyeler Amazon Prime’a ayda yalnızca £ 7,99 veya yıllık £ 79 karşılığında Premier Lig yayın paketine sahip olabilirler .
Taraftarlar, gecenin tüm maçlarından her golü “Hedef Merkezi’nde” hemen görebilecekler.
Amazon Prime üyeleri aynı anda farklı cihazlarda üçe kadar maçın tamamını aktarabilirken, her maçın kendi ekranlarında maç sonrası analizi yapılacağıdetaylar arasında yer alıyor.
Kısacası İngiltere’de Amazon Prime yayınlarına erişim için herhangi bir dekorder gerekmiyor, internet bağlantılı Hd televizyon seti yeterli oluyor.

Bu arada Guardian Spor yazarı Jonathan Liew “Amazon bizi boğmak için tasarlanmış bir akışla futbolun yayın ormanına giriyor” başlığı altında bir makale yazdı ve “Amazon Prime’ın ilk gecesi sürekliliği hedefliyor gibi, sanki futbol sevginizden daha fazla para kazandığını fark etmeyeceksiniz bile” yorumunu getirirken ağır eleştirel yazısına Amazon şirketinin az vergi verdiğine değinerek son noktayı ustaca koyuyor ; “Futbol sevginizden para kazanmaya çalışan herhangi bir büyük şirket gibi, Amazon da oyun ve spor sevgisi için bunu yapmıyor. Futbol aynı parlak broşür kampanyası gibi aynı titizlikle pazara yerleştiriliyor. Amazon’un daha güvenilir bir akış ve biraz daha ayrıntılı analiz yapmasını ister miyim? Evet. Sanırım daha çok vergi ödetmesini tercih ederim.”
Ayrıca yazar Jonathan Liew Selhurst Park’taki Crystal Palace taraftarlarının , maçlarının resmi olarak Amazon Prime tarafından ilk yayın yapacağı için tribünlerden duygularını netleştirdikleri pankartlı fotoğrafa da yer verdi.

Aybars Hünalp

aybars.hunalp@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir