MACgs 0 - 3 FKCZfb

SPSgs 4 - 1 FKMfb

FKNKgs 2 - 1 FKRSfb

FKRNgs 2 - 1 NOVPfb

BCKTgs 5 - 1 ZCAfb

MLDgs 2 - 0 FKIfb

CUKgs 3 - 0 RADfb

PARgs 4 - 0 FKJIfb

FKPgs 1 - 0 OFKBfb

VOZgs 1 - 3 VOJfb

NKFCgs 3 - 0 FCNTfb

JKTTgs 1 - 1 FCLfb

CSSFgs 0 - 0 CBİZfb

ESSAgs 2 - 0 TATfb

CLAFgs 2 - 1 ESMEfb

CHKgs 0 - 4 DNBTfb

STKgs 3 - 1 FKPfb

MFKgs 0 - 4 PODfb

SLBRgs 1 - 2 SKLfb

MLM gs 2 - 1 ASWfb

AAHgs 2 - 0 ENPfb

SORgs 0 - 1 NYSfb

DEACgs 1 - 2 DRGfb

BFCSgs 1 - 1 DVSCfb

SZGDgs 1 - 1 SZEfb

AJKgs 0 - 1 BEKfb

GYIgs 2 - 1 SHAfb

VASgs 2 - 1 CSKfb

RFCgs 1 - 1 KZNfb

SZLgs 1 - 0 BDRfb

RTHgs 1 - 3 RWRfb

MIPKgs 4 - 1 REİfb

FCVIgs 2 - 2 KIFfb

KUFgs 2 - 2 FCVfb

AALgs 1 - 3 SHAfb

FCMgs 0 - 4 WHDfb

BRİVgs 0 - 2 MWAfb

CNFgs 1 - 1 CAPfb

AETgs 3 - 2 AFFCfb

DHgs 2 - 1 AFAfb

AWAgs 0 - 0 ARAfb

AAJgs 1 - 2 AHLfb

UNCVgs 1 - 3 FCVMfb

BOSTgs 0 - 3 1SCZfb

ZLNBgs 1 - 1 SLVK Bfb

STVVgs 2 - 1 AAGfb

SVZWgs 1 - 2 KRCGfb

KVMgs 2 - 2 RSCAfb

KVKgs 1 - 2 WBEfb

FROgs 0 - 0 PORfb

SIFgs 3 - 4 SDJFfb

KBKgs 3 - 2 IKSfb

AFKgs 2 - 2 VFKfb

SJFgs 0 - 1 ODDfb

MIFgs 1 - 0 FKHfb

RBKgs 4 - 1 SAFFfb

BKHgs 0 - 2 KFFfb

ÖSKgs 1 - 1 IFKG fb

FFFgs 0 - 1 MFFfb

MAIFgs 3 - 1 AIKfb

ÖFKgs 0 - 1 IFEfb

DIFgs 1 - 2 HAMfb

ÖİSgs 2 - 1 TFFfb

RANgs 3 - 0 STMfb

KILgs 1 - 1 CELfb

UFAgs 0 - 3 FCKfb

ARSgs 0 - 0 FCTG fb

FCSMgs 2 - 2 SOCfb

ROPSgs 2 - 3 IFKfb

FCINgs 2 - 0 HAKfb

LAHgs 3 - 2 İLVfb

KUPSgs 0 - 3 HJKfb

SANFgs 1 - 0 SHONfb

CERgs 0 - 0 FCTfb

SCRgs 3 - 2 CEAFfb

SFCgs 0 - 0 CABfb

GECgs 0 - 0 SPFCfb

CRFgs 0 - 1 CAMfb

GREgs 01:00 FLUfb

AAPPgs 0 - 1 AMGfb

OFCgs 0 - 0 ACFfb

DERgs 1 - 2 SRFCfb

VKRgs 0 - 0 AKUfb

SFCgs 0 - 0 FJOfb

HKgs 0 - 0 KRfb

VALgs 0 - 0 IFGfb

IAgs 0 - 0 FHfb

VPSgs 1 - 1 KAJfb

KPVgs 0 - 4 JARfb

FCDOgs 0 - 0 NACfb

FEYgs 3 - 0 ROTfb

DEGRgs 1 - 2 VOLfb

HERgs 0 - 1 PECfb

CHTgs 0 - 0 FCDBfb

YNGBgs 3 - 1 FCSfb

IUNgs 0 - 2 SEOfb

SWSgs 2 - 0 BIPfb

THGgs 1 - 2 GVKfb

MACgs 0 - 2 JEFfb

GEVgs 0 - 1 SGLUfb

RF gs 0 - 2 JSSfb

JDFCgs 1 - 2 SELfb

BUCgs 2 - 0 SUWfb

LULgs 1 - 0 SANfb

TEGgs 1 - 4 VIFfb

LİNgs 2 - 0 LBOIfb

BRATgs 1 - 1 MFKfb

VIF2gs 2 - 1 TUILfb

ASKgs 0 - 1 NFKfb

CFMgs 2 - 2 CSLfb

DCAgs 2 - 0 LEONfb

CDGgs 0 - 1 PFCfb

UNAMgs 1 - 1 FCJfb

CSAgs 0 - 0 RİVfb

CSSLgs 01:30 CLGfb

LW gs 0 - 0 KSCfb

CCgs 0 - 0 GRAfb

ALUgs 0 - 0 MANfb

UCVgs 0 - 0 FBCMfb

CALgs 0 - 0 EMDBfb

DACgs 6 - 0 SKFfb

ALİ KOÇ’TAN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

 

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, Spor Kulüpleri ve Federasyonları Çalıştayı’nda yaptığı sunumda, Türk futbolunun sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe başkanı Ali Koç Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca düzenlenen Spor Kulüpleri ve Federasyonları Çalıştayı’nda, 10 yıllık ‘Türkiye Futbol Stratejisi’ hazırlanmasından Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı özerk bir kurum oluşturulmasına, TFF ve Kulüpler Birliği’nin görev ve sorumluluklarının çağın ihtiyaçlarına göre güncellenmesinden, finansal fair play ve altyapı sorununa kadar birçok konuda önerilerde bulundu.

“Türkiye Futbol Stratejisi”

‘Türk Futbolunda Gelecek Stratejileri’ başlığı altında Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı özerk bir kurum oluşturulmasından, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) ve Kulüpler Birliği’nin görev ve sorumluluklarının çağın ihtiyaçlarına göre belirlenip güncellenmesine kadar birçok konuda önerilerde bulunan Ali Koç, öncelikle devletin ilgili birimleri, kulüpler, federasyon ve akademisyenlerin katkılarıyla oluşturulacak 10 yıllık ‘Türkiye Futbol Stratejisi’ hazırlanması gerektiğine işaret ederek, Türkiye Futbol Stratejisi’nde yer alan hedef ve amaçların sporun tüm paydaşları ve kamuoyu ile paylaşılıp bir hedef birliği ve mutabakatın sağlanması gerektiğini vurguladı.

 

“Bakanlığa bağlı özerk bir kurum kurulsun” önerisi

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı SPK, EPDK, BDDK gibi özerk bir kurumun kurulması gerektiğini dile getiren Koç, bu kurumun görev sorumluluklarını ise, şöyle açıkladı:

Futbolun ve Türk sporunun genel yönetimi (vizyon, misyon, ana hedeflerin belirlenmesi),

Kulüplerde mali disiplin ve öz denetimin geliştirilmesi,

MEB ile işbirliği içerisinde en küçük yaş gruplarından başlamak üzere yapılacak müsabaka ve turnuvalarla ülkemizin futbolcu havuzunun geliştirilmesi,

Net futbol ihracatçısı bir ülke olabilmek için gereken asgari yatırımların ve teşviklerin belirlenmesi.

Türk futbolunu geliştirecek tecrübe ve donanıma sahip, başta antrenör olmak üzere, analist, gözlemci vb. insan kaynağının yetiştirilmesi için uygun ortamın oluşturulması,

TFF tarafından gerçekleştirilen işlemlerin denetlenmesi,

Kulüplere hukuki, finansal, ticari ve altyapı danışmanlığı verilmesi.”

“Spor mevzuatı sadeleştirilmeli”

Ali Koç, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Kulüpler Birliği’nin görev ve sorumluluklarının çağın ihtiyaçlarına göre belirlenip güncellenmesi ile TFF Yönetim Kurulu’nun liyakat bazlı belirlenmesi gerektiğini de önerirken, futbolu da ilgilendiren spor mevzuatının yeniden yapılandırılması ve sadeleştirilmesi gerektiğini söyledi.

“Sporculara eğitim kolaylığı”

Profesyonel ve amatör sporlarla uğraşan sporculara eğitim ve öğretim hayatlarında kolaylık sağlayacak düzenlemeler yapılması gerektiğini dile getiren Koç, “Okul saatleri konusunda kolaylık sağlanması, sınav başvuruları ve üniversite giriş puan katsayıları gibi konularda düzenlemeler yapılması, eğitimleri süresince burs imkanlarından faydalandırılması” gibi düzenlemeler yapılmasını istedi.

“Türk Futbolunda Mali Sorunlar ve Çözüm Önerileri”

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, ‘Türk Futbolunda Mali Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ başlığı altında da değerlendirmelerde bulundu.

Koç, kulüplerin içinde bulunduğu yüksek seviyedeki birikmiş yükümlülüklerin detaylı şekilde incelenerek yeni Finansal Fair Play düzenlemeleriyle örtüşecek, uzun vadeli ve kalıcı çözüm sağlayacak bir yapılandırma paketi oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

Koç, geçtiğimiz aylarda tamamlanan konsorsiyum kredilerinin Kulüplerin içinde bulundukları sorunlara çözüm olmayacağının aşikar olduğunu ifade ederken, sportif ve operasyonel faaliyetler için ihtiyaçların göz ardı edilmediği, faiz, vade ve sözleşme koşullarının gerçekçi bir şekilde belirlendiği, her kulübün ihtiyacına adil bir şekilde cevap veren bir çözüm paketi getirilmesini istedi.

Borçların yapılandırılması

Ali Koç, finansal borçluluğa benzer şekilde birikmiş vergi borçları, SGM payları ve SGK primlerinin diğer yasal yükümlülüklerin yapılandırılması gerektiğini dile getirirken, Türk futbolunun marka değerini ve güvenilirliğini ciddi anlamda zedeleyen birikmiş futbol ailesi borçlarının da (transfer, futbolcu, menajerler borçları) yapılandırma paketi içerisinde dahil edilmesini önerdi.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, mevcut yükümlülüklerin de yeniden düzenlenmesini istedi. Bu kapsamda Koç, şu önerilerde bulundu:

Amatör spor branşlarına harcanan stopaj iadelerinin, geçmiş uygulamalarda olduğu gibi, tamamının yedi gün içerisinde kulüplere aktarımının sağlanması.

Müsabaka seyir hasılatlarının sinema, tiyatro, opera, bale ve müze giriş ücretlerine benzer şekilde değerlendirilerek yüzde 8 KDV oranına tabi tutulması.

Yurt dışından transfer edilen sporcular için bir önceki kulüplerine ödenen sözleşme sonlandırma (transfer) bedellerinin Kurumlar Vergisi Kanunu ve KDV Kanunu hükümleri açısından vergiden istisna sayılması.

Mevcut durumda yıllık geliri 500 bin TL’yi aşan sporculardan talep edilen yüzde 20 ilave vergi ödeme yükümlülüğünün kaldırılması ya da kademeli bir geçişle 3 sene sonra yürürlüğe girmesi.

Spor Genel Müdürlüğü tarafından stat, reklam ve bilet gelirleri üzerinden talep edilen payların (yüzde 5-25) geriye dönük işlemler dahil olacak şekilde kaldırılması.

Kamuya yararlı dernek statüsünde faaliyet gösteren kurumlarda damga vergisi muafiyeti olduğundan; sporun profesyonelleşmesi amacıyla kurulan şirketlerde faaliyet gereği yapılan aşağıdaki sportif işlemlerin Damga Vergisinden istisna sayılması.

TV spor paketlerindeki KDV oranının düşürülerek yayıncı kuruluşların ihalelerde tekliflerin artmasının sağlanması.”

“Gelirlerin artırılması”

Ali Koç, futbolda mali sorunların giderilebilmesi için gelirlerin artırılması gerektiğine de işaret ederek, bahis gelirlerinin, yayın gelirlerinin artırılması, olimpik ve amatör sporlara destek olan kulüplere talepleri doğrultusunda stadyumların ve spor salonlarının devredilmesi, kulüplerin arsa ve arazi tahsisi bakımından desteklenmesi ile Kulüpler Birliği ve TFF’nin birlikte pazarlayabileceği reklam ve sponsorluk gibi ürünlerin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Altyapı için ‘acil eylem planı’ çağrısı

Koç, futbol kulüplerinin altyapı yatırım eksikliklerinin giderilebilmesi için acil eylem planı hazırlanması gerektiğini vurgularken, bunun için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

Ülke genelinde altyapı tesis envanterinin çıkarılması. Bölgeler, iller ve ilçeler özelinde altyapı tesisi ihtiyacının belirlenmesi.

Belirlenen ihtiyaçların giderilebilmesi için futbol kulüplerine ve yerel yönetimlere ayni (arsa tahsisi, ekipman desteği vb.) ve nakdi yardım yapılması.

Futbol kulüplerinin ihtiyaçları doğrultusunda yatırım teşviklerinin belirli ve şeffaf kriterlerle adil olarak verilmesi.

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, altyapı yatırım eksikliklerinin giderilebilmesi için hazırlanacak acil eylem planı içerisinde ayrıca şu unsurların da yer alması gerektiğini söyledi:

Müsabakalarda forma giyen altyapı oyuncuları için belirlenecek kriterler çerçevesinde yayın havuzundan pay ayrılması.

Kulüplerin altyapı oyuncuları için oluşturulacak B takımlarının alt liglerde mücadele etmelerine imkan verilmesi.

A Takımlara altyapılardan yetişmiş oyuncu oynatma zorunluluğu getirilmesi.

Ülke genelinde, MEB ile işbirliği içerisinde genel sportif yetenek taraması yapılması.

Sporu tabana yayabilmek amacıyla, tüm ülkeyi kapsayan genel bir “sporcu lisans tescili” sistemi kurulması. Tüm spor okulları ve/veya spor kulüplerinin bu tescile kayıtlarının yapılması.

Teknoloji standartları belirlenerek tüm Süper Lig maçlarında performans datasının toplanması ve tüm kulüplerle paylaşılarak rekabetin artırılması.”

Futbolda marka yönetiminin önemine değinen Ali Koç, Türk Futbolunun pazarlama gücü, marka imajı ve gelir yapısı konularında da çalışmalar yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

İHA

 

0 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  MERİH DEMİRAL’DEN KÖTÜ HABER

  Hızlı Yorum Yap

  0 0 0 0 0 0
  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  240.804

  VAKA

  223.759

  İYİLEŞME

  5.844

  ÖLÜM

  17.045

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  19.720.406

  VAKA

  11.970.444

  İYİLEŞME

  728.245

  ÖLÜM

  7.749.962

  AKTİF VAKA

  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Sporlig.Net'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Sporlig.Net'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.